غنی سازی

۱- موضع گیری جدید آیت الله مکارم شیرازی بسیار برایم جالب بود: (بنقل از اخبار حوزه)

.... « اين مرجع تقليد بسياري از مسايل مذهبي را در ميان قشرهايي از مردم تنها داراي جنبه پوسته و ظاهري عنوان كرد و افزود: مغز در مسايل ديني فراموش شده است و در بسياري از موارد مانند حج يا استفاده فرهنگي نمي كنند يا اجازه اين استفاده داده نمي‌شود. مسايل مربوط به حضرت مهدي (عج) هم نبايد اين‌گونه شود.
وي ادامه داد: علامه مجلسي و فيض كاشاني حدود سيصد و پنجاه سال پيش به مسجد جمكران مي‌آمدند. اكنون هم مي‌بايست دولت به وسيله صدا و سيما و مطبوعات و كتاب‌هاي درسي از اول ابتدايي تا معارف اسلامي دانشگاه، در اين زمينه فرهنگ سازي كند. البته كارهاي انجام شده خوب است ولي اين فعاليت‌ها كم است.
استاد دروس خارج حوزه علميه قم از آفاتي جديد خبر داد و افزود: يک عده افراد از خدا بي‌خبر در لباس دفاع از حضرت ولي عصر (عج) دکان‌هاي خطرناکي باز کرده‌اند و سوء استفاده مي‌كنند. گروهي از آنها به وسيله دستگاه هاي اطلاعاتي و دادگاه ويژه تعقيب شدند؛ ولي متأسفانه هنوز در گوشه و کنار پيدا مي‌شوند.
وي افزود: اين‌ها يا به وسيله دشمنان و يا به وسيله افراد سودجو تربيت مي‌شوند. تعداد‌ آنها کم نيست كه از اين نام مقدس سوء استفاده مي کنند. تا امام زمان (عج) را به يك خرافه تبديل كنند. »

موضوع اول این است که برای اولین بار است اگر اشتباه نکنم که علما چنین موضعی می‌گیرند. موضع قبلی که توسط آیت الله جوادی آملی اعلام می‌شد این بود که وظیفه ما در برابر افرادی که ادعای دیدار حضرت را دارند این است که نه نفی کنیم نه تایید. اما حالا آیت الله مکارم شیرازی صراحتا این ادعاها را رد می‌کنند. دوم اینکه ایشان اشاره جالبی به تاریخچه مسجد جمکران کرده‌اند. در واقع فکر می‌کنم اگر مسجد جمکران بیش از ۴ قرن سابقه داشته باشد می‌توان اصالت آنرا پذیرفت. البته این جدای از بحث حدیثی است. اما اکنون که موضعی به این صراحت از طرف علماء اعلام گردیده است می‌توان با اطمینان بیشتر از موضع و تفسیر علماء در مورد این مسجد پیروی کرد.

۲- مسئولین هسته‌ای ایران شگردهای جدیدی را برای مقابله با آمریکا می‌آزمایند. فضای کنونی پرونده هسته‌ای ایران تحت تاثیر این واقعیت است که ایران فعالیت غنی سازی خود را گسترش نداده است. باین معنی که اصولا زنجیره‌های جدید نصب نشده‌اند و تلاشی هم برای راه‌اندازی آنها نمی‌شود. اروپا در خفی اینرا نشانه‌ای از حسن نیت ایران و امکان مذاکره بر سر رهاسازی غنی‌سازی اورانیوم تفسیر کرده است. آمریکاییها احساس پیروزمندانه‌ای دارند که گویا مهندسان ایرانی سرانجام فهمیدند که این کار آنقدرها هم که فکر می‌کردند ساده نیست. مردم و خبرنگاران هم در انتظار خبرهای خوش هسته‌ای با این پاسخ روبرو می‌شوند که ان‌شاءالله به برنامه‌ای که به آژانس اعلام کرده‌ایم می‌رسیم.

بنظر می‌رسد ایران در تمام زمینه‌ها در حال آماده‌سازی برای خروج از معاهده است. از جمله این آماده‌سازیها از بین بردن احتمال موفقیت هرگونه حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای است. در این راستا خیلی ساده‌اندیشی خواهد بود اگر ایران تمام سانتریفوژهای تولید شده را در مجتمع نطنز راه‌اندازی کند زیرا در آن صورت با حمله احتمالی دست ایران خالی خواهد ماند. ایران با متوقف کردن عملیات نصب سانتریفوژها مانع از آن شد که غرب و آژانس تخمینی از میزان توان مهندسی و سرعت ایران در نصب و تولید سانتریفوژ و یا میزان ذخایر سانتریفوژ ایران پیدا کنند. بنابراین برای آمریکا بسیار دشوار خواهد بود که ریسک عملیات نظامی بر علیه مقر بخوبی حفاظت شده اتمی نطنز را بپذیرد در حالی که هنوز چیز خاصی در آنجا نیست! از طرفی پس از خروج از پیمان ایران می‌تواند انواع عملیات فریب را در این مورد انجام دهد. از انتقال سانتریفوژهای بدلی به نطنز تا تاسیس یک مرکز مخفی دیگر برای غنی‌سازی که حتی می‌تواند در دل کوهها و در تونلها بنا شود هر چند مرکز فعلی نیز در مقابل حملات غیر هسته‌ای زیاد آسیب‌پذیر نیست. از طرف دیگر حمله آمریکا به دیگر مراکز اتمی هیچ چیزی عاید آن نخواهد کرد چرا که محصول این مراکز تولید و در مکانهای امن انباشته شده است. و حتی اگر این مراکز بطور کلی از کار بیفتند باز هم ایران قابلیت تئوری دستیابی به سلاح هسته‌ای را خواهد داشت.

/ 0 نظر / 11 بازدید