آشپزی هسته‌ای

مبارزه با ربا نمی‌تواند تنها در قالب نخبگان انجام شود. چرا که نخبگانی که حاکميت سياسی را در دست دارند يا فاقد اراده لازم برای چنين کار بزرگی هستند يا قدرتشان در مقايسه با قدرت مالی رباخواران (عملاْ بيشتر سرمايه داران) وزن چندانی ندارد. اين مبارزه تنها با استفاده از نقطه ضعف حريف ممکن است. اگر انتظار داريم که تنها با رای مردم ربا از جامعه رخت بربندد خود را از خدا (نعوذ بالله) باهوشتر دانسته ايم. اگر به اسلام و دستورات آن بی‌تفاوت باشيم نظر مهر و توجه خداوند هم از ما برمی‌گردد. بعيد می‌دانم کسی از ديدگاه اسلامی با اين گزاره مخالف باشد که وديعه گذاشتن پول نزد کسی که از آن برای ربا دادن استفاده می‌کند مجاز نيست. منظورم بانک‌ها و انواع موسسات سرمايه‌گذاری و وام‌دهی (ليزينگ) است. تنها عاملی که می‌تواند بانک‌ها را بزانو درآورد تحريم مالی مردمی است. اگر تنها ۵٪ مردم عقيده داشته باشند که بدليل ربوی بودن عمليات بانکی بايد آنها را تحريم نمود بانکها تسليم می‌شوند. البته بايد دقت کرد که اين تحريم نبايد بنحوی گسترده باشد که موجب اخلال در نظام اقتصادی کشور گردد. شايد سر سکوت برخی مراجع نيز همين باشد. مقصود اين نيست که پس‌اندازها را در خانه نگهداری کنيم بلکه برای رونق اقتصاد مملکت می‌توان آنها را در بورس سرمايه‌گذاری کرد. اگر چنين فشار عظيم مردمی موجود نباشد مسئول مخالف ربا راه بجايی نمی‌برد و ممکن است مثل مظاهری (وزير اقتصاد خاتمی که با بانکها درگيری جدی بر سر مساله ربا پيدا کرده بود) پس از مدتی به بهانه ايجاد هماهنگی بيشتر در تيم اقتصادی کابينه (بنفع امثال نوربخش لابد) برکنار شود.

کار آمريکا در پرونده هسته‌ای به جاهای خنده‌داری کشيده شده است. بگمانم ازين آژانس‌بازی خسته شده باشد. جديدترين ادعايشان عليه ايران اين است که ايران کتاب معروف به آشپزی هسته‌ای  (Nuke Cook) راهنمای ساخت سلاح هسته‌ای را به آژانس تحويل داده است. اين کتاب دهها سال است که در بازار سياه بوفور بفروش می‌رسد و می‌توان ادعا کرد همه يک نسخه از آن را دارند (کسانی که در اين زمينه کار می‌کنند کشورها). مثلا می‌توانيد به کتاب جنگ و ضد جنگ اثر آلوين تافلر آمريکايی (۱۹۹۵) مراجعه کنيد که مثلاْ دلش برای گسترش هسته‌ای شور می‌زند و گله دارد که چرا اين کتاب حتی به دست امثال او هم رسيده!؟ و اکنون دارد آنرا ورق می‌زند. لابد فردا می‌آيند تاريخچه کامپيوترمان را هم چک می‌کنند ببينند کلمه سلاح هسته‌ای را جستجو کرده‌ايم يا نه!

انتظار ما از برادر جورج بيش ازين حرف‌ها بود. آخر ما زندگيمان شده اين پرونده هسته‌ای و انتظار داريم مسوولان امر حرکات هيجان‌انگيزتری اجرا کنند. البته تقصيری هم ندارند کافی است ايران غنی‌سازی را آغاز کند و آنها هم هيچ کاری از دستشان ساخته نيست. نمونه‌اش کره شمالی که قريب ۱۵ سال است آمريکا را در زمينه هسته‌ای سرمی‌دواند و مذاکره می‌دهد. اصولاْ آمريکاييها بايد حق را به ما بدهند چون وقتی آنها سلاح هسته‌ای دارند واقعاْ انصاف نيست که ما نداشته باشيم.

/ 0 نظر / 11 بازدید