نقد کتاب

دوازده قرن سکوت (ناصر پورپيرار جلد۲) : درباره اشکانيان است ... می‌خواهد ثابت کند اشکانيان يک امپراطوری نبوده‌اند بلکه کلنی‌های يونانی‌نشين پراکنده‌ای بوده‌اند که از نخبگان مهاجرت کرده از يونان پس از استيلای اسکندر بر يونان تشکيل می‌شده‌اند .... اما کل ايده کتاب را می‌توان در ۲۰ صفحه خلاصه کرد و باقی‌اش تقريبا بايد بگويم نقل ديدگاه‌های ديگران و مسخره کردن آن‌هاست و خواننده را خسته می‌کند .... در مجموع بنظر من زياد باارزش نيست و اگر کسی بخواهد از افکار وی مطلع گردد مطالعه آرشيو وبلاگش کافی است.

نشت نشا (رضا اميرخانی) : درباره پديده فرار مغزها ... نگارنده همزمان با سفر خاتمی به نيويورک برای ارائه ايده گفتگوی تمدنها در سازمان ملل به آمريکا سفر کرد و با کرايه ماشين سراسر آمريکا را گشته است ... ليسانس هوافضا اگر اشتباه نکنم از شريف و دیپلم از استعدادهای درخشان .... کتاب در بيان علل و فضای حاکم بر فرار مغزها بسيار موفق است و گفتمان‌هايی که دراين مورد در ميان اين موسسات آموزشی وجود دارد را بخوبی انتقال داده است .... همچنين مسايل تازه‌ای را نيز مطرح کرده است.

زرسالاران يهودی و پارسی استعمار بريتانيا و ايران (عبدالله شهبازی جلد ۵) : اين جلد اختصاص به بررسی تاريخ امپراطوری عثمانی دارد .... نکته بيادماندنی آن نحوه بقدرت رسيدن و سلوک محمد کوپرولو صدراعظم نامدار عثمانی است که فرزند يک روستايی بود و با بقدرت رسيدنش دست به پالايش بزرگ در امپراطوری زد ... حقوق و امتيازات ويژه اشراف و حتی پادشاه و ملکه را کاهش داد ... کسری بودجه را کاهش داد و اقتدار معنوی عثمانی را بازگرداند ... نوع خاصی از اصلاحات بنام اصلاحات کوپرولويی را در تاريخ عثمانی رايج کرد که بعدها توسط جنبش عثمانيان جوان پيگيری شد .... وی در شرايطی بقدرت رسيد که عثمانی در حال فروپاشی بود اما با آمدن او فروپاشی عثمانی يک قرن به تاخير افتاد. شهبازی در اين کتاب همچنين نشان می‌دهد که بقدرت رسيدن نادر در ايران معلول توطئه و همدستی روسيه و انگليس بود تا اولا سلسله قدرتمند و مردمی صفويه را پايان بخشند .... ثانيا نادر در اولين اقداماتش به مرزهای شرقی عثمانی هجوم برد (عراق) و باعث شد گسترش اسلام در اروپا بدست عثمانی متوقف شود .... ثالثا نادر با حمله و غارت هند از پشت به پادشاهان مسلمان ضدانگليسی آن ديار خنجر زد و نيروی آنها را برای مقاومت در برابر استعمار انگليس به تحليل برد.

  
نویسنده : محمد ; ساعت ۳:٠٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ تیر ،۱۳۸٤

دنيا

به خدا سوگند، آن قدر اين پيراهن پشمين را وصله زدم كه از پينه كننده آن شرمسارم. يكي به من گفت: آيا آن را دور نمي افكني؟ گفتم: از من دور شو، صبحگاهان رهروان شب ستايش مي شوند (آينده از آن استقامت كنندگان است).
...... چرا پيراهن وصله دار مي پوشي؟ ....... دل با آن، متواضع و نفس اماره با آن، رام مي شود و مؤمنين از آن پيروي مي كنند. همانا دنيا و آخرت، دو دشمن متفاوت و دو راه جدا از يكديگرند؛ پس كسي كه دنيا را دوست داشت و دنياپرست شد و به آن دل بست و عشق ورزيد، آخرت را دشمن داشته و با آن دشمني نموده است و آن دو همانند شرق و غرب اند كه رونده بين آن دو، هر چه به يكي نزديك شود از ديگري دور مي گردد و آن دو همواره به يكديگر زيان مي رسانند.

سرمشق بودن پيامبر خدا براي تو كافي است و راهنما و دليلي است براي تو در شناخت بدي ها و عيب هاي دنيا و فراواني رسوايي ها و زشتي هاي آن، چه اين كه دنيا از هر سو بر پيامبر، بازداشته شده و براي غير او گسترانده و فراهم گرديده است به پيامبر پاك و پاكيزه اقتدا كن؛ زيرا آن حضرت براي كسي كه بخواهد به كسي تأسي جويد سرمشق است و مايه فخر و بزرگي است براي كسي كه خواهان بزرگواري باشد؛ و محبوب ترين بندگان نزد خداي متعال كسي است كه به پيامبر او تأسي جويد و از او پيروي نمايد.

پيامبر اكرم (ص) لقمه دنيا را با اطراف دندان مي خورد. (به اندازه ضرورت از دنيا بر مي گرفت) و گوشه چشمي هم به دنيا نداشت، پهلوهايش از همه لاغرتر و شكمش از همه گرسنه تر بود، دنيا به او پيشنهاد و عرضه شد اما از پذيرفتن آن سرباز زد و چون دانست خداي سبحان چيزي (علاقه به دنيا) را دشمن مي دارد. او هم آن را دشمن گرفت وچيزي را كه خدا خوار شمرد او نيز خوار انگاشت و چيزي را كه خدا خرد و كوچك شمرد، او هم خرد و ناچيز شمرد. اگر در ما نباشد جز دوستي آنچه خدا و پيامبرش دشمن مي دارند و با ارزش شمردن آنچه خدا و پيامبرش كوچك مي شمارند، همين خود براي مخالفت ما با خدا و سرپيچي از فرمانش كافي است.
رسول خدا (ص) روي زمين غذا مي خورد و همچون بردگان مي نشست و با دست خود كفشش را مي دوخت و جامه اش را وصله مي زد و بر الاغ برهنه سوار مي شد. پرده اي با نقش و نگار در خانه اش آويخته ديد؛ به يكي از همسرانش گفت: اين پرده را از جلوي چشم من بردار و دور كن؛ زيرا هرگاه به آن مي نگرم، به ياد دنيا و زرق و برق آن مي افتم.

پيامبر گرامي اسلام از ته دل از دنيا روي برتافت و نام و ياد آن را در جانش ريشه كن كرد و ميراند و دوست داشت زينت و زيور دنيا از برابر چشمانش دور باشد تا از آن لباس فاخري تهيه نكند و آن را جاي آرامش نداند، تا اميد ماندن هميشگي در آن نداشته باشد؛ پس دنيا را از جان خود بيرون راند و از دلش دور كرد و دل از دنيا بركند و چشم از دنيا پوشاند و چنين است كسي كه چيزي را دشمن دارد؛ از نگاه كردن به آن و از اين كه ياد ونام آن در حضورش برده شود نفرت دارد. او و نزديكانش در دنيا هميشه گرسنه بودند و با آن كه مقام و منزلت بزرگي داشت، زينت هاي دنيا از ديده او دور نگاه داشته شده بود؛ پس هر بيننده اي با ديده عقل خود بنگرد كه آيا خدا حضرت محمد(ص) را به داشتن اين صفت ها اكرام فرموده يا او را خوار و كوچك شمرده است؟ اگر كسي بگويد او را خوار و بي-مقدار كرده، سوگند به خداي بزرگ كه دروغ گفته و بهتان بزرگي زده است و اگر بگويد او را گرامي داشته است پس بداند خدا كسي را خوار شمرده كه دنيا را براي او گسترانده و از نزديكترين مردم به خودش دور نگه داشته است. پس آن كه خواهان پيروي است، به پيامبر خود تأسي جويد و قدم در جاي گام هاي او گذارد، وگرنه از تباه شدن و هلاكت ايمن نباشد؛ زيرا خداوند، حضرت محمد(ص) را نشانه قيامت و مژده دهنده بهشت و ترساننده از كيفر جهنم قرار داد. با شكمي گرسنه از دنيا رفت و با سلامت به آخرت قدم گذاشت. سنگي روي سنگ نگذاشت (كاخ هاي مجلل نساخت) تا جهان را ترك گفت و دعوت پروردگارش را پذيرفت.

  
نویسنده : محمد ; ساعت ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ تیر ،۱۳۸٤

اطلاعيه

و ما لکم لا تقاتلون فی سبيل الله

قرارگاه عاشقان شهادت (ثار الله)

بايد روحيه شهادت‌طلبی را در جامعه دميد.  مقام معظم رهبری مد ظله العالی

اطلاعيه ثبت‌نام نيروهای شهادت‌طلب

قرارگاه عاشقان شهادت به منظور آمادگی همه‌جانبه عليه دشمنان اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی و نيز حراست از کيان اسلام در نظر دارد در هر استان کشور يک لشکر شهادت طلب را از بين نيروهای شهادت‌طلب و شجاع مردمی تشکيل داده و آنان را تحت آموزشهای تخصصی و ويژه قرار دهد. لذا از کليه برادران و خواهران مومن علاقمند و معتقد به دفاع از اسلام درخواست می‌گردد در صورت تمايل با ارسال دو قطعه عکس ۳X۴ کپی شناسنامه و تکميل فرم درخواست عضويت به آدرس:

تهران صندوق پستی ۶۶۴- ۱۶۵۳۵

ثبت‌نام بعمل آورده تا مقدمات سازماندهی و آموزش آنها فراهم گردد. قابل ذکر است لشکر استشهادی هر استان در همان استان تجهيز و آماده عمليات استشهادی خواهند شد.

فرم درخواست عضويت:

اينجانب :                             فرزند                تحصيلات                    شماره شناسنامه                صادره                    شغل                         سن          آدرس                                                                                                           تلفن                 با تخصص                    متقاضی عضويت در لشکر استشهادی برای دفاع از اسلام و مسلمين هستم.

  امضاء               

(برگرفته از هفته‌نامه يالثارات ۱ تير و هفته‌نامه پرتو  ۸ تيرماه)

  
نویسنده : محمد ; ساعت ۳:٢٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ تیر ،۱۳۸٤

واکنش

جرج بوش: باید در مورد سوابق احمدی نژاد تحقیقاتی صورت گیرد ..... پیاده رو خاطرات: از جمله سوابق رییس جمهور شجاع ایران شرکت در عملیات برون مرزی کرکوک در پشت خط دشمن در جریان دفاع مقدس در قالب نیروهای ویژه بوده است ...... از سوابق جرج بوش هم میتوان به فرار از خدمت سربازی اجباری اشاره کرد ...... باز جان کری یه تک چرخ توی ویتنام زده بود! ......

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در صورت صحت ادعاها در مورد حضور احمدی نژاد در جریان تسخیر لانه جاسوسی (!) این موضوع با توجه به ماهیت حکومت ایران عجیب نیست ....... پیاده رو خاطرات: فکر کرده اید در ایران هم ما مینشینیم تا سفارت آمریکا و انگلیس برایمان حکومت و دولت تعیین کنند؟ ...... با توجه به راهپیماییهای وسیع مردمی در حمایت از تسخیر لانه جاسوسی باید گفت تمام مردم در این حرکت سهیم بودند و البته رییس جمهور از همان موقع جزء پیشتازان حرکت مردم بوده است .......

روزنامه ها: لغو سفر رییس مجلس به ایتالیا و برخورد نامناسب با وی در بلژیک نشانگر فصل جدید روابط بین المللی است ........ پیاده رو خاطرات: این که چیزی نیست مگه آن زمان که تمام سفرایشان را از تهران فراخواندند چه اتفاقی افتاد ....... اتفاقا ما از چنین اقدام اعتماد سازی که موجب ایجاد آرامش روحی در مردم میشود استقبال می کنیم! (بشیوه حمیدرضا آصفی) ....... تازه آخرش با ذلت برگشتند ..... (بری که دیگه برنگردی!) ........

 

تحلیل: یکی از قطعات مهم پازل سیاستهای استعماری جهان غرب تلاش برای تحقیر ملل دیگر مخصوصا ملل بپاخاسته است ....... مثلا با بدرفتاری با کسانی که برای گرفتن ویزا به سفارتخانه هایشان مراجعه می کنند ..... یا در انواع اظهارات مسوولین سیاسی شان ....... استراتژی فعلی آنها هم ادامه راه رفسنجانی برای تخریب منتخب ملت است تا روحیه و امید ملت که بشدت در پی این انتخابات افزایش یافته است از بین برود ........ آنها سعی می کنند راجع به او با تمسخر وتحقیر سخن بگویند و شرایط را بشدت بحرانی جلوه دهند ......... غافل ازینکه قافیه را برای هشت سال آینده بشدت باخته اند .......

  
نویسنده : محمد ; ساعت ۳:٤٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ تیر ،۱۳۸٤

دولت ملی

فضای سیاسی دنیا یک کل بهم پیوسته است ..... زمانی مهندس موسوی الگوهای اقتصاد چپ گرایانه را با اقتدار در ایران پیاده می کرد که کمونیسم در سطح جهان حامی ملل مظلوم شناخته میشد و متعادل کننده قدرت سرمایه داری ...... هاشمی زمانی با مشت آهنین سیاست تعدیل اقتصادی بانک جهانی را اجرا میکرد که کمونیسم فروپاشیده بود و آمریکا (رییس بانک جهانی) نیروهایی از اقصا نقاط دنیا را در حمله به عراق در جنگ اول خلیج فارس رهبری میکرد ....... خاتمی زمانی توسط ملت برگزیده شد که در سراسر اروپا جنبش های چپ (سوسیال دموکراتها) در پی تجربه شکست خورده انحلال کمونیسم یکی یکی به قدرت بازمیگشتند ....... و اکنون زمانه زمانه ملی گرایی است ....... نه به مفهوم پوسیده جبهه ملی ایران ......... بلکه به مفهوم مصدقی آن یعنی مبارزه در راه منافع واقعی ملت ........ یعنی زیر بار استعمارگران و سیاستهای دیکته شده آنها نرفتن ..... یعنی مبارزه با فساد طبقه حاکم و توزیع عادلانه ثروت ......

نشانه های موج ملی گرایی در جهان سالهاست که آشکار شده است ....... البته این به معنای یک جبر تاریخی نیست ..... انتخاب ملت است .... اما همانطور که وقتی آوازه احمدی نژاد در تهران میپیچد در شهرستانها هم به او رای میدهند در سطح جهانی هم چنین همدلیهایی وجود دارد ....... نظام سرمایه داری آنچنان وجهه خود را  از دست داده است که در سراسر جهان با چیزهای دیگری جایگزین میشود ...... مهمترین شکست سرمایه داری این است که برای ادامه حیات خود مجبور به دروغ گویی و فریب افکار عمومی شده است ........ اشغال افغانستان به بهانه 11 سپتامبر .... اشغال عراق به بهانه سلاحهای اتمی ..... رفتار تبعیض آمیز با ایران .... راه انداختن کودتا در ونزوئلا .... بخاک سیاه نشاندن اقتصادهای شرق آسیا توسط میلیاردرهای غربی و ... نشانه های این ملی گرایی جهانی اینهاست: .... سقوط اقتصادی مکزیک پس از پیوستن به نفتا و کاهش درآمد مردم این کشور به نصف ..... فاجعه اقتصادی در آرژانتین و شورش مردم بر علیه دولت ..... پیروزی لولا داسیلوا رییس جمهور محبوب مردم فقیر در برزیل ..... پیروزی های پیاپی هوگو چاوز (رییس جمهور علوی مسلک ونزوئلا) ...... شکست کودتای آمریکایی در ونزوئلا با ریختن مردم به خیابانها (و کمک ایران) ...... رای منفی برخی کشورهای اروپایی به اروپای واحد ..... مقابله موفق موگابه رییس جمهور مردمی زیمبابوه با زمینداران اشغالگر سفیدپوست (وی چند ماه پیش دوباره در انتخابات پیروز شد) ....... همچنین دستیابی ایران و کره شمالی به فناوری هسته ای که باعث دلگرمی مردم مظلوم جهان است ...... شکست مذاکرات کنکون مکزیک و ....

سیاست تعدیل اقتصادی میگوید: ... 1- ارزش پول ملی را کاهش دهید (کاهش قدرت خرید مردم بدون اینکه دستمزد اسمی آنها کاهش یافته باشد)  2-حمایتها از اقشار محروم را متوقف کنید 3- بجای خودکفایی به صادرات بیندیشید (وابستگی به قدرتهای جهانی که اتفاقا خودشان خودکفا هستند مثلا آمریکا یکی از بزرگترین صادرکنندگان محصولات کشاورزی است)  4- چهار اسبه به سمت زندگی مصرفی غربی بتازید (بازار مصرف برای محصولات غربی)  5- خصوصی سازی (فروش دارایی های دولت به سرمایه داران وطنی که دارای پیوند وثیقی با الیگارشی زرسالار جهانی هستند –بقول عبدالله شهبازی!- یا گاهی حتی مستقیما فروش به خارجیها که با تبلیغات سنگین بر علیه مدیریت دولتی همراه است) 6- باز کردن درها (دست برداشتن از حفظ هویت فرهنگی ملتها به نفع فرهنگ و محصولات فرهنگی غربی) و چیزهایی ازین دست که امروزه تحت عنوان کلی جهانی شدن جامیگیرد .......

  
نویسنده : محمد ; ساعت ٢:٥٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٠ تیر ،۱۳۸٤

حوزه عمومی

یکی از مهمترین عوامل مشکلات جامعه ما اختصاصی سازی سرمایه هایی است که در اصل متعلق به کل جامعه است ...... در حقیقت ما با محبوس کردن سرمایه هایمان در حصارهای تنگ باعث می شویم استفاده کاملی از آنها بعمل نیاید و راندمان و بازدهی آنها کاهش یابد ....... البته در این مورد بیشتر منظورم زندگی شخصی خودمان است نه سطوح بالاتر ...... سه مثال میزنم و اولی درباره نحوه استفاده از کتاب است ....... هر کسی معمولا بسته به اینکه اهل مطالعه باشد یا نه تعدادی کتاب در طول زمان خریداری میکند و پس از مطالعه آنها را در کتابخانه شخصی انبار میکند ...... با اینکه بندرت پیش میاید که کتابی را که قبلا خوانده ایم دوباره بخوانیم باز هم آنها در قفسه ها بطور مرتب می چینیم و به هر کس که گذارش به خانه ما بیفتد پز میدهیم که بعله بنده این کتابها را خوانده ام! ...... چقدر برای ترمیم بیماری غرورمان خوب است که کتابها را پس از مطالعه به کتابخانه عمومی هدیه کنیم تا همه مردم از آن بهره مند شوند ...... یکی از مهمترین مشکلات کتابخانه های عمومی این است که بدلیل بودجه کم و گران بودن کتابها نمی توانند کتابهای روز و بعضا گران را جمع آوری کنند ...... بسیاری از مردم هم به همین دلیل از مطالعه فاصله گرفته اند ...... بنابراین اگر اکثریت مردم کتابخانه های شخصی شان را در کتابخانه ها به اشتراک بگذارند هم کتابخانه ها غنی می شوند هم خود ما بیشتر می توانیم از آنها استفاده کنیم ......

اکثر ما دوست داریم کوچه و خیابان شهرمان زیر سایه سار درختان کهنسال باشد اما تعداد کمی از ما حاضریم در پیاده روی کنار خانه مان یک نهال بکاریم و در طول سالیان از آن محافظت کنیم و آبیاری کنیم تا عابرین و خودمان از طراوت آن استفاده کنیم ...... شهرداری ها هم به غلط هر جا می خواهند درختی بکارند از درختان همیشه سبز کاج و سرو استفاده می کنند ...... در حالی که این درختان با محیط زیست کشورمان سازگار نیست و زندگی در اطراف آنها به جریان نمی افتد ...... نه سایه ای درست میکند که رهگذران استفاده کنند نه رنگ باطراوتی دارد ..... میوه ای هم ندارد که جانوران ریز و درشت با آن گذران حیات کنند ...... در حالی که در طول تاریخ در تهران درختهای چنار و بید تبریزی و توت سفید اکثریت را داشته اند ....... و با آب و هوای اینجا هم سازگارند ......

مورد دیگر اینکه بچه ها وقتی به مرز نوجوانی میرسند معمولا دست به اختصاصی کردن بعضی اموال خانواده میزنند ...... مثلا رادیو و ضبط یا رایانه را به اتاق شخصی شان منتقل می کنند ...... این کار باعث میشود رغبت سایر اعضای خانواده برای استفاده ازین امکانات کاهش یابد و خود فرد هم بدلیل جداافتادگی از دیگران استفاده کمتری از مثلا رایانه خواهد کرد ....... در حالیکه انتقال این ابزارها به فضاهای عمومی خانه باعث میشود دیگران هم در استفاده از آنها سهیم شوند و بتدریج نحوه استفاده از آنها را بیاموزند و این آموزش یک سرمایه گزاری بلند مدت خداپسندانه هم هست ...... همچنین در این صورت خانواده میتواند کنترل موثری درباره نحوه استفاده ازین ابزارها توسط اعضای خانواده داشته باشد.

  
نویسنده : محمد ; ساعت ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٧ تیر ،۱۳۸٤

منطقه ممنوعه

اول خرداد 1376 ... پشت کنکوری بودیم و برای یک کنکور آزمایشی به مدرسه میرفتیم ... از اتوبوس که پیاده شدیم بحث بچه ها بر سر انتخابات بود ... بعضی از ناطق طرفداری می کردند و برخی از خاتمی ... از پیچ کوچه که گذشتیم بحثها دیگر تمام شده بود ... رو به یکی از بچه ها که شور و شوق زیادی در دفاع از خاتمی داشت کردم: ... از اینها گذشته نظرسنجی دیروز روزنامه سلام رو دیدی؟ (سلام سخنگوی خاتمی محسوب میشد و در آخرین نظرسنجی ناطق نوری 54% و خاتمی 30% رای داشتند) ..... آره میدونم که آخرش ناطق رییس جمهور میشه ولی هر وقت به این موضوع فکر میکنم میخوام دیوانه بشم! .....

سوم خرداد 1376 ..... خاتمی به منطقه ممنوعه پا گذاشته بود .... رای عظیم و قاطع او برتری اش را بطور قاطع اعلام کرده بود .... مردم نگران بودند ..... هر لحظه آماده شنیدن خبر یک انفجار یا شلیک یک گلوله بودند ...... تا اینکه شب اخبار سراسری اعلام کرد تدابیر لازم برای حفاظت از رییس جمهور منتخب مردم اتخاذ شده است ......

28 خرداد 1384 ...... وزارت کشور نتایج عجیبی را اعلام میکند ....... سر ظهر دیگر به آمارها تسلیم شدیم و پذیرفتیم که یکی از این دو رییس جمهور خواهد بود ...... با خودم فکر میکردم : ....... من به کروبی رای میدهم که دست مردم رو بگیره ...... نه اون مشارکتی ها رو دوباره سرکار میاره ...... ساعتی بعد یادم اومد که در این مورد رفسنجانی و کروبی تفاوتی ندارند ..... بعدالظهر آمار جدیدی اعلام شد ..... احمدی نژاد بسرعت فاصله اش را با کروبی کم میکرد!! ...... فهمیدم! .... اینا آمار شهرهای بزرگ رو اعلام نکردند ..... پدرم میگفت مگه ممکنه؟! ..... وزارت کشور هیچ وقت کاری نمیکنه که ترتیبها بهم بخوره ...... گفتم که من توی تهران از یک نفر هم نشنیدم که بخواد به کروبی رای بده ...... مطمئنم لحظه آخر میزنه بالا ...... پیروزی نهایی قاطع و شکننده بود ...... مخصوصا آراء احمدی نژاد در تهران ....... مخصوصا برای هاشمی ......

29 و 30 خرداد ...... پای تلویزیون تا پاسی از شب نشسته بودیم ...... با صورتهایی بهت زده و چشمهای ناباور صحنه ای که جلوی چشممان قرار داشت را نگاه می کردیم ........ نمایندگان هاشمی نمایش کثیفی از تخریب رودررو بر علیه احمدی نژاد براه انداخته بودند ....... نمایندگان احمدی نژاد در موضع انفعالی محض قرار گرفته بودند ...... دکتر خوش چهره از شدت تنفر رویش را از نوبخت برگردانده بود و جز پاسخهایی بریده و کوتاه چیزی نمی گفت ....... باران هرزه بود که سرازیر میشد ..... قتل .... طالبان .... کوتاه .... قیافه .... فاجعه ای در جامعه رخ داده است ...... مثل اینکه در بم دوباره زلزله آمده باشد ....... چشمها را فرو انداختیم و اجازه دادیم که این نمایش کثیف پایان یابد .......

بی تردید احمدی نژاد وارد منطقه ممنوعه شده است ..... پس از پایان برنامه همه بی اختیار یک کلمه بر زبان می آوردیم .... نکند یک وقت گلوله ای ...... بازار انفجار هم که این روزها داغ است! ....... افکار عمومی پیامد این دو برنامه گفتگوی خبری در اضطراب عمیقی فرو رفت ....... مردم بهت زده شده اند ...... به منتخب و امید مشترکشان نه تنها توهین کرده اند بلکه شخصیت او را ترور کرده اند ....... مردم امید خود را از دست داده اند ....... بالاتر از آن ترسیده اند ...... هواداران احمدی نژاد در سکوت فرو رفته اند ...... من یادم هست که همیشه در تاکسی ها به رفسنجانی فحش می دادند و در اتوبوسها ازش انتقاد علمی میکردند ...... اما این روزها هرچه گوش تیز میکنی چیزی نمیشنوی ...... اگر هم دو نفر با هم راجع به انتخابات صحبت می کنند درگوشی صحبت می کنند ...... اگر شما جلوی یک جمعی بایستی و توی گوش یک نفر سیلی محکمی بزنی همه حساب کارشان را خواهند کرد ........ شاید هیچ کس نگفته باشد اما من معتقدم مردم در اعماق قلبشان از هاشمی ترسیده اند ....... اکثرا با ناامیدی مطلق می گویند که هاشمی رییس جمهور خواهد شد ....... کلید رمز این وضعیت روانی جامعه در صحبت های بزرگان این است : ...... تلخ کردن شیرینی انتخابات در کام مردم ........ هر وقت شنیدید که رییس مجلس به کسانی که شیرینی کام مردم پس از انتخابات را تلخ می کنند اعتراض کرد منظورش همین است ...... مردم سکوت کرده اند .... شاید تا هاشمی و اعوان و انصارش فکر کنند آن جوشش همگانی خاموش شده است ....... تا یک وقت خدای نکرده واکنش تندی بروز ندهند ...... خوب فهمیده اند ..... اگر هم قرار باشد آراء احمدی نژاد یکباره اوج بگیرد وقتش الان نیست ...... وقتش آخرین ساعات شب پنجشنبه است ........ تا مردم از حملات زهرآگین ستاد هاشمی مصون باشند .......

البته باید گفت که هیچ نشانه ای ازین خیزش همگانی مشاهده نمی شود ....... آنچه مشاهده می شود وزن برابر کاندیداها در گفتگوهای روزمره است ........ آنچه خیلی قوی مشاهده میشود ناامیدی همگانی است ....... همه غیر از یک نفر ...... احمدی نژاد دیشب در برنامه گفتگوی خبری حاضر شد ..... تا می توانست خندید و لطیفه تعریف کرد ....... کسانی را که درباره اش شایعاتی را نقل کرده اند بخشید و مردم را به آرامش دعوت کرد ...... گفت که هیچ اتفاقی نیفتاده است ...... چند روز دیگر همه چیز تمام میشود ...... اما آیا او می تواند امید را بازگرداند؟ .......

  
نویسنده : محمد ; ساعت ٦:٠٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ تیر ،۱۳۸٤